10-th INTERNATIONAL CONFERENCE
ON INSTRUMENTATION FOR COLLIDING BEAM PHYSICS

Budker Institute of Nuclear Physics,
Siberian Branch of Russian Academy of Science,
Novosibirsk, Russia

February 28 - March 5, 2008

List of participants

Akimov, Dmitry ITEP Moscow Russia
Attie, David CEA Saclay France
Balau, Filipa LIP Coimbra Portugal
Behrendt, Olaf CERN Geneva Switzerland
Bellunato, Tito Flavio INFN Milan Italy
Bossi, Fabio INFN Frascati Italy
Breskin, Amos Weizmann Institute Rehovot Israel
Budnev, Nikolay ISU Irkutsk Russia
Casse, Gianluigi Liverpool University Liverpool UK
Chistyakov, Dmitry PTI Dushanbe Tajikistan
Cooper, William FNAL Batavia US
Di Micco, Biagio University Rome III Rome Italy
Donati, Simone INFN Pisa Italy
Dragicevic, Marko IHEP Vienna Austria
Dzhelyadin, Rustem IHEP Protvino Russia
Edmunds, Daniel Michigan State Univ. MI USA
Eklund, Lars Glasgow Univ. Glasgow UK
Eusebi, Ricardo FNAL Batavia USA
Felcini, Marta CERN Geneva Switzerland
Fernandez-Garcia, Marcos Instituto de Fisica de Cantabria Santander Spain
Fiore, Salvatore Sapienza Universita di Roma Rome Italy
Gersabeck, Marko Univ. of Glasgow Glasgow UK
Haba, Junjisukuba KEK Tsukuba Japan
Iijima, Toru Nagoya Univ. Nagoya Japan
Ivashkin, Alexander INR Moscow Russia
Jeitler, Manfred CERN Geneva Switzerland
Kibayashi, Atsuko KEK Tsukuba Japan
Korytov, Andrey Univ. of Florida Gainesville Florida
Kozhin, Anatoly IHEP Protvino Russia
Krammer, Manfred Univ.Doz. Vienna Austria
Krizan, Peter University of Ljubljana Ljubljana Slovenia
Kudenko, Yury INR Moscow Russia
Kudin, Alexander Institute for Scintillation Materials Kharkov Ukraine
Lyashenko, Alexey WIS Rehovot Israel
Lyubenko, Andrew National Instruments Moscow Russia
Maie, Bruno Portugal
Mikenberg, Giora WIS Rehovot Israel
Musienko, Yury CERN Geneva Swizerland
Nagaitsev, Sergei Fermilab Batavia USA
Nomerotski, Andrei Univ. of Oxford Oxford UK
Pakhotin, Yuriy Univ. of Florida Gainesville USA
Papadimitriou, Vaia FNAL Batavia USA
Pennicard, David Univ. of Glasgow Glasgow UK
Pernicka, Manfred Institute for Highenergyphysik Vienna Austria
Perrino, Roberto INFN Lecce Italy
Pessina, Gianluigi INFN Milan Italy
Prokudin, Mikhail ITEP Moscow Russia
Renker, Dieter PSI Villigen Switzerland
Reshetin, Andrey INR Moscow Russia
Ruber, Roger Uppsala University Uppsala Sweden
Rusinov, Vladimir ITEP Moscow Russia
Ryan, Matt Imperial College London UK
Sartori, Laura INFN Pisa Italy
Scapparone, Eugenio INFN Bologna Italy
Schepers, Georg Gesellschaft fuer Schwerionenforschung Darmstadt Germany
Schnelzer, Karin Vienna Austria
Schuwalow, Sergej DESY Zeuthen Germany
Schwemling, Philippe LPNHE Paris France
Semenov, Pavel IHEP Moscow Russia
Simonis, Hans Juergen Universitaet Karlsruhe Karlshrue Germany
Smakhtin, Vladimir WIS Rehovot Israel
Smirnov, Dmitry Notre Dame Indiana USA
Sobron, Mar IFCA Santander Spain
Sokolov, Andrey Institute fuer Kernphysik Juelich Germany
Staiano, Amedeo INFN Torino Italy
Trefilova, Larisa Institute of Scintillation Materials Kharkov Ukraine
Tsuboyama, Toru KEK Tsukuba Japan
Wei, Shu Jun IHEP Beijing China
Witzeling, Werner CERN Geneva Switzerland
Wormser, Guy LAL Orsay France
Yanson, Eduard MEPI Moscow Russia
Yu, Boxiang IHEP Beijing China
Yusa, Yosuke Virginia Polytechnic Inst. and State University Blacksburg USA
Zosim, Dmitriy Institute of Scintillation Materials Kharkov Ukraine

BINP participants

Skrinsky Alexander
Muchnoi Nikolai
Beloborodov Konstantin
Golubev Vladimir
Peleganchuk Sergey
Pavlyuchenko Denis
Barnyakov Mikhail
Popov Alexandr
Grebenuk Andrei
Ruban Alexander
Kakhuta Konstantin
Kozyrev Alexey
Fedotovich Genady
Shebalin Vasiliy
Skovpen Kirill
Korol Alexander
Barnyakov Alexander
Akhmetshin Ravel
Barkov Lev
Zaitsev Aleksander
Okhapkin Victor
Bragin Aleksey
Zevakov Sergey
Ignatov Fedor
Karpov Serdey
Kozyirev Aleksey
Lukin Peter
Mikhailov Kirill
Nikolenko Dmitry
Pestov Yury
Rachek Igor
Redin Sergey
Ryskulov Nikolay
Sibidanov Alexei
Toporkov Dmitry
Shestakov Yury
Anisenkov Alexei
Kakhuta Konstantin
Pirogov Sergey
Viduk Sergey
Arinstein Karina
Bedny Igor
Bobrov Alexander
Bondarev Dmitriy
Cherepanov Vladimir
Gabyshev Nikolai
Oreshkin Serguei
Poluektov Anton
Vinokurova Anna
Vorobiov Anatoly
Zhilich Victor
Osipov Anton
Baldin Eugeniy
Barladyan Alexander
Beloborodova Olga
Kotov Konstantin
Maksimov Dmitry
Malyshev Vladimir
Sukharev Andreiy
Todyshev Korneliy
Sergei Kononov
Buzykaev Alexey
Aleksei Onuchin
Andrei Yushkov
Dmitry Gusev
Vyacheslav Prisekin
Kharlamov Alexey
Obrazovsky Alexandr
Peter Filatov
Elena V. Pakhtusova
Alexander A. Botov
Zurab Silagadze
Alexander Bukin
Dmitry Shtol
Dmitriy Kovrizhin
Tatiana Dimova
Vladimir Aulchenko
Valentin Baev
Baru Semen
Grigoriev Dmitry
Talyshev Alexey
Groshev Vladimir
Telnov Valery